Мапа

NEWs

Якщо в будинку не працює ліфт, як захистити себе?

Опубліковано: Листопад 6, 2017 в 3:50 pm

Категорії: Інструкції та поради

У будинках Києва на даний час використовується 23 000 ліфтів. З них близько 10 000 таких, що експлуатуються вже більше 25 років. Проте, через постійні крадіжки, неналежне утримання та аварійний стан рухомого складу обладнання, зараз у столиці Києві більше, ніж 3 000 ліфтів не працюють.

Відповідальність за справний стан і безпечну експлуатацію ліфтів несуть їх власники, тобто структура, що утримує будинок на балансі. Зокрема, керуюча компанія або ОСББ, ЖБК.  Балансоутримувач зобов’язаний або самостійно контролювати стан ліфта, здійснюючи ремонт, або за договором залучати для цього спеціалізовану організацію, яка має дозвільні документи.

А що робити, якщо ліфт не працює?

Про це ви як споживач і, водночас, як мешканець будинку можете письмово повідомити балансоутримувача або виконавця послуг. Інформуючи про  несправність або зношеність ліфта «зацікавлених» осіб, ви дотримуєтеся Пункту 5.5.5. Правил утримання житлових будинків і прибудинкових територій.*

Плата за користування житлом обчислюється з огляду на загальну площу квартири. Це встановлено Житловим кодексом Української РСР (Стаття 66). Розмір тарифів визначається згідно з Типовим переліком послуг та по кожному будинку окремо. Тобто, тарифи – це нормативні витрати, які пов’язані з утриманням будинків, споруд та прибудинкових територій. Розмір тарифів залежить кількості послуг, які фактично надані мешканцю. Зрозуміло, що вони мають надаватися із забезпеченням належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану помешкання.

Отже, стягнення плати за користування ліфтом, виходячи із 1 кв. м загальної площі квартир, відповідає вимогам чинного законодавства. Тут варто зазначити, що ми платимо гроші не за користування ліфтом, а за утримання та обслуговування одного із елементів загального майна багатоквартирного будинку. Тобто, віддаємо гроші не за поїздки, а за те, що ліфт працює.

За такою ж схемою ми фінансуємо працездатність усіх будівельних та інженерних конструкцій і систем будинку. Зокрема, систему димовиведення і пожежогасіння, сміттєпровід, сходові клітки, покрівлю тощо. Тобто ліфт – це теж частина будинку, – як сходові клітки, горище або підвал. Мешканці беруть участь у загальних витратах, пов’язаних із утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки у майні будинку.

На правовому рівні в Україні визначено два основні види ремонту ліфтів: поточний і капітальний ремонт.** Якщо виявлені несправності запобіжних пристроїв, сигналізації, освітлення тощо, що загрожують безпечному використанню, ліфт має бути зупинений. Запустити його можна лише після усунення пошкоджень із дозволу спеціалізованої організації.

З ОСББ дещо інша ситуація, тому що ремонт або заміну ліфту повинен робити ОСББ за кошти, які акумульовані на рахунку.

На даний момент КМДА не виконала рішення Київради № 770/1634, в якому йдеться про термінову інвентаризацію ліфтового господарства Києва. До 1 жовтня мала з’явитися Програма заміни або модернізації ліфтів у житловому фонді м. Києва до 2020 р. (Програма «Ліфт»). Це було передбачено документом за підписом міського голови Кличка. На сьогодні Програму «Ліфт» не розроблено та не затверджено. Ліфти у столиці продовжують ремонтуватися за принципом латання дірок і за умови, якщо на це є кошти у міському бюджеті.

Які конкретні дії мешканців у разі, коли ліфт не працює:

1.Напишіть у довільній формі заяву на ім’я начальника балансоутримувача або голову ОСББ. У заяві вкажіть ваше прохання, наприклад, «виконати капітальний ремонт ліфта». Також вкажіть ім’я контактної особи, якій має прийти письмова відповідь. Краще писати колективні заяви до виконавчого органу, телефонувати в ЖЕК, колл-центр КМДА, РДА. Всі дзвінки мешканців фіксуються. Чим більше буде заяв та скарг, тим швидше буде виконання вашої заяви.

2.Балансоутримувач будинку повинен надіслати до вас майстра або інженера, який перевірить скаргу і складе дефектний акт – документ, що підтверджує необхідність ремонту ліфту.

3.На підставі дефектного акту буде складена проектно-кошторисна документація та визначено, скільки грошей потрібно на ремонт. Якщо необхідний поточний ремонт, то балансоутримувач зобов’язаний провести його за рахунок квартплати. У разі капітального ремонту балансоутримувач передає всі документи в РДА для внесення вашої адреси в Програму заміни ліфтів у Києві.

4.За Законом «Про звернення громадян» заяви мешканців розглядаються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження.*** Заяви, які додатково вивчати не треба, вирішуються невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання. Якщо протягом місяця вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу (підприємства, установи, організації) або його заступник встановлюють необхідний термін. Про це повідомляється особі, яка подала звернення. Загальний термін вирішення не може перевищувати 45 днів.

5.Дізнайтеся ім’я та прізвище виконавця вашої заяви та контролюйте термін та стан виконання.

6.Після надходження вашої скарги і внесення факту в Програму капітального ремонту будуть виділені кошти з місцевого бюджету.

7.Далі за допомогою ProZorro будуть проведенні електроні торги за поданням районного управляння ЖКГ.

8.Якщо термін розгляду зареєстрованої заяви порушується або виконання є неякісним,  потрібно з її копією звернутися до поліції в порядку ст. 214 КПК  України «Про службову недбалість».

9.Останній етап – проконтролюйте проведення електронних закупівель та стану фактичного виконання робіт по вашому ліфту. У разі їх неякісного виконання зверніться до балансоутримувача для усунення недоліків або до поліції для порушення кримінального провадження.

 

*Правила утримання житлових будинків і прибудинкових територій. затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.05 р. № 76.

**Про це йдеться у Наказі Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства “Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд” від 10.08.04 р. №150.

***Стаття 20. Термін розгляду звернень громадян.

Якщо в будинку не працює ліфт, як захистити себе?